تأملاتی در قرآن کریم

«أَ فَلا تَعْقِلُون»، «أَ فَلا تَتَفَکَّرُون» «أَ فَلا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآن»

تأملاتی در قرآن کریم

«أَ فَلا تَعْقِلُون»، «أَ فَلا تَتَفَکَّرُون» «أَ فَلا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآن»

پیوندها

 

استدلال قرآنی بر عدم تطابق کوروش هخامنشی و اسکندر مقدونی با ذی القرنین برگرفته از http://taamolati.blog.ir


ذی القرنین که ذکرش در قرآن کریم آمده چه کسی می تواند باشد؟

آیا اسکندر مقدونی است ؟ آیا  کوروش هخامنشی بوده آیا اخناتون  (فرعون مصری ) است یا صعب بن حارث (صعب بن ذی مرائد ، پادشاه یمن ) ؟

در سوره کهف آیات 83 الی 99  شخصیتی بنام ذی القرنین را قرآن کریم معرفی میکند.و مفسرین آنرا بنده صالح و عده ای نیز پیامبر می دانند که از آیات قرآن  پیامبری ذی القرنین واضح است.

قبل از هر چیز باید بدانیم که در مورد شخصیت ذی القرنین اختلاف نظراتی هست .بزرگترین دانشمندان مسلمان ایرانی بر این قول اند که ذی القرنین همان اسکندر مقدونی است. و اخیراً شخصی بنام ابوالکلام آزاد هندی در دوره پهلوی که تمام دلیل این شخص برای ادعایش این است که پاسارگاد چون چیز جالبی است بنابراین کوروش کبیر ذی القرنین است. که این نظریه جعلی و تحمیلی ابو الکلام آزاد را نویسندگان معاصر ایرانی آنرا نقد و رد میکنند همچنین این نظریه مفصل به صورت مقاله ای در مورد عدم انتساب کوروش (اگر وجود داشته باشد)  به ذی القرنین بدلیل و حشی گری ، سرکوب و خون ریزی های که انجام داده و ازدواج آن با محارم و... و دور بودن آن از نسبت پیامبری و شخصیت ذی القرنین درفضای مجازی شرح داده شده است که به تفاصیل تاریخ آلوده و سیاه کوروش هخامنشی نمی پردازیم و فقط به دوره زمانی آن (اگر وجود داشته باشد) طبق نظر مورخین  اکتفا می کنیم .

اما استدلال قرآنی بر عدم تطابق کوروش هخامنشی و اسکندر مقدونی با ذی القرنین به این گونه است :

بنا به آیه ی ( 35 سوره ص) حضرت سلیمان بن داوود (علیهم السلام)در دعایی ازالله (عز و جل) درخواستی داشته است که به او حکومتی دهد که بعد از او سزاوار هیچ کسی نباشد .

آیه 35 سوره ص :


قَالَ رَبِّ اغْفِرْ لِی وَهَبْ لِی مُلْکًا لَّا یَنبَغِی لِأَحَدٍ مِّن بَعْدِی ۖ إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ
ترجمه : گفت: پروردگارا! مرا ببخش و حکومتى به من عطا کن که بعد از من سزاوار هیچ کس نباشد، که تو بسیار بخشنده‏اى

از این آیه مبارکه می توان فهمید که الله (عز و جل) بعد از حضرت سلیمان (علیه السلام) به کسی ملک و قدرت و حکومتی نداده و قاعدتاً  ذی القرنین هر کسی که باشد باید قبل از حضرت سلیمان (علیه السلام) باشد.

در آیه 84 سوره کهف خدا به ذی القرنین در زمین تمکن و قدرت بخشید و از هر چیزی رشته‌ای به دست او داد.

آیه 84 سوره کهف :


إِنَّا مَکَّنَّا لَهُ فِی الْأَرْضِ وَآتَیْنَاهُ مِن کُلِّ شَیْءٍ سَبَبًا
ترجمه : ما او را در زمین تمکن و قدرت بخشیدیم و از هر چیزی رشته‌ای به دست او دادیم.

تمکین: به معنای قدرت دادن است. و تمکین در زمین یعنی قدرت تصرف در زمین، تصرفی مالکانه و دلخواه.

 

 

 

 

ذی القرنین هر که باشد کوروش یا اسکندر نیست


دوره زمانی کوروش و اسکندر و حضرت سلیمان(علیه السلام) طبق نوشته های مورخان :

مورخان دوره زمانی وجود کوروش هخامنشی را در سال هایی بین 559 تا 529 قبل از میلاد و اسکندر مقدونی را  در سال 356 قبل از میلاد آورده اند.
همچنین در مورد دوره زمانی وجود حضرت سلیمان (علیه السلام) اینگونه آورده اند : تولد او را ۱۰۰۰ قبل از میلاد گفته‌اند و فرمانروایی‌اش بر اسرائیل را از ۹۷۰ تا ۹۲۸ قبل از میلاد دانسته‌اند.

 

 

 

 
ذی القرنین کیست ؟


همانطوری که  ذی القرنین در قرآن کریم آمده است ، همنوع این لقب  مانند : ذا النون و ذو الکفل مطرح شده است. ذالنون را خود قرآن برایمان معرفی می نمایید که لقب حضرت یونس (علیه السلام) پیامبر بنی اسرائیل است.

و ذو الکفل را بعضی از مورخین آنرا حزقیال
(علیه السلام) پیامبر بنی اسرائیل می دانند هرچند که دلیل قاطعی در این مورد نیست و عده ای هم آنرا فرزند حضرت ایوب(علیه السلام) پیامبر بنی اسرائیل که در اصل اسمش حزقیل بن ایوب(علیهم السلام) می دانند.

 

 

با توجه به  :

 

 

 
آیه 83 سوره کهف :


وَیَسْأَلُونَکَ عَن ذِی الْقَرْنَیْنِ ۖ قُلْ سَأَتْلُو عَلَیْکُم مِّنْهُ ذِکْرًا (83)
ترجمه :  و از تو (ای رسول) سؤال از ذوالقرنین می‌کنند، پاسخ ده که من به زودی حکایتی از او بر شما خواهم خواند.

چه کسانی سوال میکنند ؟ اجماع مفسرین بر این قول اند که سوال کنندگان کفار قریش یا همان  مشرکان بودند که به نقل از یهودیان برای امتحان حضرت محمد
(صلی الله علیه و اله و سلم) این سوال را مطرح نمودند. پس بسیار واضح و روشن است که ذی القرنین لقب یکی از پیامبران بنی اسرائیل است. 

 
اثبات دقیق و ادله بیشتر ادامه دارد ...

نظرات  (۶)

 • محمود درویشی
 • سلام...
  بسیار بعیده که کوروش هخامنشی رو ذو القرنین نسبت میدهند . اما شما با استدلالی که آوردید واقعاً دیگه هیچ جای بحث نمونده . با تشکر
 • عیسی الاهوازی
 • احسنت
  بسیار منطقی و استدلال بسیار قوی احسنت
  واقعا تاملی بی نظیر دارید  آرزوی سلامتی و موفقیت براتون دارم 
  کوروش که یک افسانه اس .....اسکندر هم که همجنسباز بود
 • کوروش مسلکی
 • 🔴 کوروش مسلکی یعنی
  ❌ پز انسانیت بگیری امّا خود را نژاد برتر بدانی!
  ❌ پز انسانیت بگیری امّا کشتار انسانهای بیگناه 
  در یمن و میانمار را نبینی!
  ❌پز انسانیت بگیری امّا هر روز دیوانه وار 
  به انسانهایی با نژاد های دیگر حمله کنی!
  ❌پز انسانیت بگیری اما خانواده ات هم 
  از دستت ذلّه باشند!
  🔴 کوروش مسلکی یعنی
  ❌پز آزادی دین و مذهب بگیری اما 
  هر روز به مسلمانان فحش بدی!
  ❌پز ضد برده داری بگیری اما خود 
  در دام برده داری مدرن غرق شوی!

  ❌پز وطن دوستی بگیری اما 
  کارنامه ات پر از وطن فروشی باشد!
  🔴 کوروش مسلکی یعنی از فقرا یاد کنی
   اما به فقرا ندهی! یعنی به موکب های
   مردمی اربعین حمله کنی امّا یک سفر
   آنتالیای خود را خرج فقرا نکنی! کوروش مسلکی
   یعنی از شاهان به اصطلاح آریایی 
  که یکی افغانستان را داده، دیگری ترکمنچای
   را فدای سیبیلش کرده، یکی دیگر حرمسرایش
   را در قبال معاهده گلستان گرفته و این آخری 
  هم که بحرین را در نشئگی واگذار کرده، به نیکی
   یاد کنی( کسانی که این مملکت را تکه تکه به تاراج دادند)
   امّا به آنانی که نگذاشته اند تا کنون یک وجب 
  از خاک این مملکت را جدا کنند، بد و بی راه بگی! 
  ❌کوروش مسلکی یعنی کوروش را به ذوالقرنین یاد کنی
   اما خدای ذکر کننده ذوالقرنین را نپذیری!
  ❌کوروش مسلکی یعنی کلاس کتیبه دانی بگیری 
  اما اعتراف کوروش بر بت پرست بودن خود در کتیبه را ندانی! 
  ❌کلا کوروش مسلکی یعنی هر چه پز دنیاست مال من! 
  هر چه فهم و دانش است مال شما!
  🔴یک کلام
  ❌ کوروش مسلکی یعنی برده باشیِ مدرن!
  🔴 توجه بفرمایید:
  این مطلب و جمع بندی آن برای #نخستین بار 
  در سطح رسانه‌ها مطرح می‌شود. لطفاً 
  با انتشار آن، در جهت #روشنگری و #بیداری نسل جوان  گامی بردارید. 
  1⃣ در 29 اکتبر سال 539 پیش از میلاد (مصادف با 7 آبان) #کورش_هخامنشی بابِل را فتح کرد و #یهودیان را گرامی داشت❗یهودیانی که به جرم کشتن پیامبران، توسط خدا نفرین شده بودند 😔 

  2⃣ در 29 اکتبر 1942 (مصادف با 7 آبان 1321) سال‌ها پس از معاهده بالفور، چرچیل نخست ‌وزیر انگلیس نامه‌ای به اُسقُف اعظم  کانتربری نوشت که این نامه سنگ‌بنای تشکیل کشور جعلی اسرائیل شد❗

  3⃣ در 29 اکتبر 1956 (مصادف با 7 آبان 1335) ارتش رژیم صهیونیستی با حمایت دولت‌های فرانسه و انگلستان وارد #صحرای_سینا در مصر شد و این منطقه را به اشغال خود درآورد... که در نوع خود یک موفقیت بسیار بزرگ برای اسرائیل شمرده می‌شد❗اسرائیلی که رسماً از #نیل تا #فرات (و #اروند_رود که امتداد فرات است) را  مِلک خود می‌داند! این روز، برای #یهودیان نماد پیروزی بر اسلام گردید 

  🔴 چند سالی است که #رسانه‌های_صهیونیستی، 
  حیله‌گرانه برخی از جوانان #ساده_لوح و #خام را مُجاب کرده اند
   که روز 7 آبان #روز_جهانی_کورش است 😐 و با این #ترفند فکر و ذهن برخی را به بازی گرفتند و آنان را به کنار مقبره منسوب به کورش کشاندند تا این افراد فریب خورده در این روز به جشن و پایکوبی بپردازند❗

  👈🏻 در حالیکه اصلاً چیزی به نام #روز_جهانی_کورش 
  در هیچ تقویم بین المللی و در گاهشماری هیچ کشوری وجود ندارد 😐

  7 آبان (29 اکتبر) روز #یهود است و به راستی 
  که باید #تأسف خورد به حال آن دسته از هموطنان که زحمت چند دقیقه فکر کردن را به خود نمی‌دهند و این قدر راحت بازیچه رسانه‌های صهیونیستی می‌شوند... 

  🌾 التماس تفکر 

  لطفاً دوستان خود را به کانال «نقد زرتشت و باستانگرایی» دع.وت کرده؛ و ما را در نشر مطالب یاری کنید:

  *هرگز به شما نخواهند گفت*

  1⃣ پیروان کوروش هرگز به شما نخواهند گفت، بابل چنان متمدن بوده که پادشاه عادلش *"حمورابی"* 1300 سال پیش از تولد کوروش و امپراتوری هخامنشی!!! در کتیبه معروف حمورابی، 👈حدود 300 قانون در باب حقوق جزا، حقوق مدنی، حقوق تجارت و...، برای اداره کشورش نگاشته و در حقیقت باید به کتیبه او، منشور حقوق بشر بگویند و نه به کتیبه کوروش که چیزی جز تقلید از شاهان پیشین بابل و لفاظی نیست!(5)

  2⃣ پیروان کوروش هرگز به شما نخواهند گفت، هیچ یک از مفسران قرآن از صدر اسلام، کوچکترین اشاره ای به تطابق کوروش و ذوالقرنین نکرده اند و تنها علامه طباطبایی با استفاده از مطالب ابوالکلام آزاد، نظری "ظنی و نه یقینی" در این خصوص داشته که البته آن هم پیش از اکتشافات باستانی بیان شده و با مخالفت و روشنگری متفکرانی چون "شهید مطهری" ابطال شده است.(6) اما باز هم برای تحمیق مذهبی ترها از آن سواستفاده می کنند.

  3⃣ پیروان کوروش هرگز به شما نخواهند گفت که کوروش نه تنها یکتاپرست و پیامبر! و حتی زرتشتی! نبود، بلکه بت پرست بود و طبق گفته های خودش، مردوک و بعل و نبو را می پرستید! 
  بنگرید به : 👈👈بسیاری از بندهای کتیبه از جمله بند 33- 35: 👇
  *"خدایان سومر و اکد را ... به فرمان مردوک، خدای بزرگ، به سلامت به جایگاه هایشان بازگرداندم، ... باشد تا ... روزانه در پیشگاه « بعل » و « نبو » عمری طولانی برایم خواستار باشند... و به مردوک سرور من چنین بگویند که: کوروش شاهی که از تو می ترسد و کمبوجیه پسرش"*

  4⃣پیروان کوروش آزاد کردن زندانیان یهودی را سند "حقوق بشر" و "احترام به ادیان"! توسط کوروش می دانند. اما هرگز به شما نخواهند گفت چرا کوروش بقیه زندانیان را آزاد نکرد؟ شاید از نظر آنها هم، فقط یهودیان، بشر هستند! 

  5⃣پیروان کوروش هرگز به شما نخواهند گفت، کوروش بنیانگذار ازدواج با محارم در ایران باستان بود. او شوهرخاله خود را کشت تا با خاله اش (دختر آستیاگ) ازدواج کند (7) و پسرش کمبوجیه را وادار کرد همچون یهودیان برای خلوص نسل! (علیرغم زشتی آن در عرف ایرانیان) با خواهرانش آتوسا و رکسانا ازدواج کند!(8)

   6⃣پیروان کوروش هرگز به شما نخواهند گفت، سخن گفتن از نژاد خالص (آریایی و عرب و...) توهمی بیشتر نیست و ایران کنونی، در طول تاریخ با نژادهای مختلف مغول و چینی و ترک و عرب و کرد و همه و همه مخلوط شده و نژادپرستی تنها سلاحی کهنه و عقب مانده، برای مبارزه با اسلام، بعنوان دینی جهانی ورای همه اقوام و نژادهاست.

  7⃣ پیروان کوروش هرگز به شما نخواهند گفت، کوروش هرگز اسطوره و اسوه ایرانیان (چه برسد به پدر ایرانیان، شاه شاهان، شاه جهان و شاه دادگر! و و و) نبوده و نزد شعرای ما، حافظ و سعدی و مولانا و همه و همه چنان بی مقدار بوده که حتی یک بیت شعر هم از او نسروده اند!

  8⃣ پیروان کوروش هرگز به شما نخواهند گفت، منبع همه داستان سازی ها و تاریخ سازی های جعلی از هخامنشیان و کوروش به دوره معاصر، و اراجیف سرتاسر بی منبع 🇬🇧سرجان ملکم، اردشیر جی و دیگر تاریخ نگاران انگلیسی🇬🇧، می رسد که برای تقابل با اسلام، شروع به اسطوره سازی از کوروش کردند و ایرانیها در کل تاریخشان، کوروش را هم پادشاهی معمولی، مثل هزاران پادشاه جاه طلب و کشورگشای دیگر ایران می دیدند!

  9⃣ آنها هرگز به شما نخواهند گفت، چرا از بین این همه شاه، ⛔کوروش را "کبیر" کردند، و ⛔داریوش و ⛔خشایارشاه، سه شاه مدافع یهودیان🇮🇱 را به آسمان بردند، 
  تا بجای محمد (ص) "پدر و رحمت 🌷 گوییم، کوروش "شاه جهان" و "پدر ایرانیان" و "شاه دادگر" است!!! 
  و به تدریج به چنان سینه چاکان متعصبی تبدیل شویم که اگر به پیامبر رحمت، توهین کنند، انگار نه انگار و اگر کسی نقدی به کوروش کند، رگ جهالتمان ورم کند!!!!

  💥💥 آری، هدف، محو اسلام بود و هست.
  💥💥 باشد که بیدار شویم.

  *منابع و مستندات:*
  ‏(1) http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B4%E2%80%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87 

   (2) گرشویچ، ایلیا، تاریخ ایران دوره ماد- از مجموعه تاریخ کمبریج، ترجمه بهرام شالگونی، تهران، انتشارات جامی، 1387، صفحه 238 تا 241 و بریان، پی‌یر، تاریخ امپراتوری هخامنشیان، ترجمه مهدی سمسار، تهران، انتشارات زریاب، ۱۳۷۷، جلد اول، صفحه ۱۲۵٫
  (3) ترجمه متن استوانه کوروش: از موزه بریتانیا. بند 30 مربوط به پابوسی و باجگیری.

  ‏http://www.britishmuseum.org/PDF/cyrus_cylinder_translation_persian_v2.pdf 


  (4) گاور، آلبرتین. تاریخ خط. ترجمه عباس مخبر و کورش صفوی. تهران: پنگوئن، ۱۳۶۷، صص 37-38

  ‏ (5) http://avalon.law.yale.edu/ancient/hammint.asp 
  ‏(6) http://www.adyannet.com/news/14834 


  (7)خلاصه فوتیوس از تاریخ کتزیاس، کتاب ۲، بند ۵، ترجمه کامیاب خلیلی
   (8)هرودت، تاریخ، کتاب سوم، بند31 و شهبازی، کورش بزرگ، ص412 تا 414 

  ‏ (9) http://www.farsnews.com/


  🔴 من هم هفتم آبان خواهم آمد،، امّا!

  ❌قبل از آن بدانم هفتم آبان از کجا آمده و سندش کجاست؟
  ❌قبل از آن بدانم چرا به قرآن استناد می کنند که کورش ذوالقرنین است امّا قرآن را قبول ندارند؟
  ❌قبل از آن بدانم چرا در اشعار ابوالقاسم فردوسی که اینهمه افسانه و اسطوره های ایرانی آمده، نامی از کوروش نیست؟
  ❌قبل از آن بدانم چرا هیچ سند تاریخی مقبره کوروش در پاسارگاد را ثبت نکرده و اگر مطلبی هم هست، سندی ندارد؟
  ❌قبل از آن بدانم چرا دین کوروش ٢٥٠٠ ساله را قبول دارند اما اسلام ١٤٠٠ ساله را دینی کهنه فرض می کنند؟
  ❌قبل از آن بدانم چرا می گویند کوروش افراد را در امور دینی آزاد گذاشته بود اما «فلاویوس ژوزفوس» مورخ بزرگ رومی می نویسد: نه تنها در امور دینی آزاد نبودند بلکه باید طبق دستور کوروش مناسک دینی انجام دهند و حتی در دعا کردن هم آزاد نبوده و اگر طبق میل کوروش دعا نمی کردند باید اعدام می شدند و اموالشان به نفع کوروش مصادره می شد؟
  ❌قبل از آن بدانم چرا زنانی که به پاسارگاد می روند کشف حجاب می کنند اما تمام مجسمه های زنان حکاکی شده در تخت جمشید و یا دیگر آثار باستانی حجاب دارند؟
  ❌قبل از آن بدانم که چرا کوروش را ضد برده داری می دانند اما بخشی از کتاب «ماتیکان هزار داتستان» که در عصر ساسانیان به نگارش درآمده و احکام شرعی زرتشتیان در آن ذکر شده، به احکام بردگی اختصاص دارد؟!
  ❌قبل از آن بدانم، چرا پیروان کوروش دم از انسانیت می زنند اما بدترین توهین ها و فحش ها را روانه دیندارها می کنند؟
  ❌قبل از آن بدانم، چرا هر چه ضد نظام و انقلاب و دین سراغ داریم دم از کوروش می زنند؟
  ❌قبل از آن بدانم، چرا غیر از کتیبه کوروش سخنی از او به جا نمانده امّا به وفور سخن کوروش به چشم می خورد و وقتی بررسی می کنیم این سخنان یا از سعدی شیراز است یا ائمه شیعه؟!
   ❌قبل از آن بدانم، چرا آمریکایی گاو چران و وحشی ،انگلیسی روباه صفت و خونخوار نگران کوروش ما شده اند و جوانان ما را با شبکه های ماهواره ای تهییج به کوروش مسلکی می کنند؟!

  ❌من ایرانیم، با کشوری ٢٥٠٠ ساله!متمدن ترین قوم جهان!

  ❌امّا احمق نیستم! این« قبل از آن بدانم ها» را هیچ کس جواب نداده و من جوابش را ندانم نمی توانم چشمم را ببندم و افساری در گردن انداخته و به دست یک مشت بی تمدن و یانکی های بی بته بدهم و هر طرف که کشیدند بروم!!

  ❌من ایرانیم! با تمدنی ٢٥٠٠ ساله! اما افتخارم شهید حججی هاست که زندگیش را در جوانی داد تا کوروش پرستان در امنیتش ناموسشان را حفظ کنند و به دینش و اعتقادش فحش دهند!

  ❌من ایرانیم! ایرانی احمق نیست!

   ❌وقتی شبکه های ضد ایرانی تبلیغ کوروش می کنند و فراخوان هفت آبان سرتیتر برنامه هایشان می شود یعنی عده ای احمق وطنی را، با خود همراه کرده ! و به آنها دلخوش کرده اند! هیتلر نژاد پرست هم این احمق ها را مذمت کرده!!

  امّا ایرانی اصالت دارد؛ ایرانیِ اصیل احمق نیست!

  ‏http://t.me/rahsorkh

  گزنفون مورخ معروف غربی در کتاب تاریخ امپراطوری هخامنشیان در کنار و لابلای اوصاف و سجایای کوروش پادشاه هخامنشی برخی از موارد از وحشی گری و جنایت های او را بصورت مفصل ذکر کرده که به اختصار و تیتر وار برخی از آنها را ذکر میکنیم!
  خواهشمندیم بدون تعصب و محکوم کردن نویسنده به وطن فروش و... به تحقیق با مستندات مذکور حقایق رو حداقل برای خود روشن کنند!!!
  ۱-مصادره ی خانه های مردم به نفع سرداران کوروش
  ۲-نابودی تمدن مادها و ویران کردن هگمتانه بدست کوروش
  ۳-کوروش و قتل عام مردم نینوا
  ۴-کوروش و نابودی تمدن لیدی
  ۵-نابودی تمدن عیلامی خوزیان بدست کوروش
  ۶-کوروش و تامین هزینه های دربار و ریخت و پاش و جشن ها از محل نذورات مردمی در معابد
  ۷-کوروش و قتل شوهر خاله اش و تصرف خاله اش به همسری 
  ۸-کوروش و نابودی بابلیان 
  ۹-و راهزنی های کوروش قبل از پادشاهی 
  منابع:
  تاریخ امپراطوری هخامنشیان نویسنده گزنفون،ترجمه مرتضی ثاقب فر،چاپ تهران،سال:1387ص119تا 142
  و؛بریان پی یر تاریخ امپراطوری هخامنشیان؛ ترجمه مهدی سمسار،چ:تهران؛سال:1377ج:1ص:192تا199
  و؛تاریخ امپراطوری هخامنشیان نویسنده گزنفون ترجمه رضا مشایخی،چاپ ششم،سال:1386ص:216تا 235/
  تمامی نه موردی که تیتر وار ذکر شد بصورت مفصل و مستند در منابع بالا آورده شده که کسانی که اهل تحقیق و مطالعه هستند 
  میتوانند رجوع کنند و بیشتر با این پادشاه هخامنشی آشنا شوند 
  که عده ای با احتمالات و نظریه های بی اساس او را ذوالقرنین
   و پیامبر الهی میدانند...
  تنظیم کننده:سعید قاسمی./
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی